Investice do nemovitostí jsou bezpečné, stabilní, a když je člověk obratný nebo má zkušeného poradce, může dosáhnout i vysokého zhodnocení. V poslední době začal v Česku strmě růst zájem o koupi nemovitostí v zahraničí (viz předchozí článek). Vyjdou většinou levněji, majitelům přinesou zajímavé výnosy, útočiště na dovolenou nebo rovnou bydlení.
„Setkal jsem se už s případem, kdy se klient po splacení – což u zahraničních nemovitostí trvá kratší dobu než v Česku, do svého bytu v zahraničí natrvalo přestěhoval,“ říká finanční a realitní poradce Dominik Navrátil.
V době vysoké inflace začali o investování uvažovat i lidé, kteří to běžně nedělali. Není však divu, že se v souvislosti s investičním boomem začalo objevovat také mnoho podvodníků, kteří mají v první řadě zájem obohatit sami sebe. A nejde jen o riskantní investice jako jsou například kryptoměny. „I v realitním světě se najdou lidé, kteří to nemyslí poctivě a investoři o své peníze přijdou,“ řekla nám Eva Sychrovská, realitní makléřka s více jak dvacetiletou praxí u společnosti RE/MAX.
Investice musí dávat smysl
Nabídky dluhopisů developerských společností s neznámou či krátkou historií nebo rovnou falešní realitní makléři – i takhle mohou lidé naletět. Přesto však podle zkušeného obchodního specialisty Radka Hajtola z českobudějovického IS Centra patří investování do nemovitostí mezi nejbezpečnější způsoby uložení a zhodnocení peněz: „Je samozřejmě podstatné, kde nemovitost kupujete. V poslední době jsem zaznamenal i zvýšený zájem o oblast Balkánu – je to třeba i Albánie, Makedonie a Bulharsko. I když tam pořídíte apartmán třeba i o polovinu levněji, není vždy pravidlem, že se vám to vyplatí.“
Důvodem podle Radka Hajtola může být neznalost místního trhu nebo nedostatečný zájem ze strany veřejnosti. „Je proto důležité mít po boku partnera, který se o tyhle věci postará – buď místního realitního makléře nebo servisní organizaci,“ říká. A dodává, že „investice do nemovitostí v zahraničí, byť vypadá lákavě a levněji, musí být pořádně promyšlena a dávat investičním portfoliu smysl.“
Čas Balkánu ještě přijde
I když je Balkán zajímavý, a například dle analytiků společnosti Saville „jeho čas ještě přijde,“ většina Čechů raději investuje v bezpečnějších destinacích. Ředitel společnosti Alexandria Martin Pinl uvádí, že největší zájem je vedle Chorvatska o Španělsko, Itálii, Rakousko nebo Řecko. Již dávno prý přitom neplatí, že je to produkt jen pro extra bohaté lidi. „Investici do nemovitosti v zahraničí, konkrétně v těchto zemích, si může dovolit i střední nebo vyšší třída, lidé, kteří mají volné jednotky milionů korun. Odhadem jde asi o sto tisíc domácností,“ řekl Pinl.
Lokalita je potom rozhodujícím faktorem, který určuje cenu nemovitosti. Nejatraktivnější jsou nemovitosti s výhledem na moře. Co se týče hor, tak byty nebo domy v blízkosti sjezdovek. Lidé tedy nemovitosti kupují hlavně k rekreaci – pro turisty, kteří jim přinášejí výnosy (podle situace a typu nemovitosti se pohybují od 5-6% až do 13-15%) nebo pro svůj vlastní odpočinek.
Problémy s financováním
Problém pro někoho může spočívat však v samotném financování nemovitosti. České banky totiž zatím nemohou vzít nemovitost v zahraničí do zástavy. Lidé získají půjčku pouze v případě, že mají v České republice nezastavěnou nemovitost.
„To je pravda,“ dodává finanční poradce a zároveň realitní makléř Dominik Navrátil. „Proto je dobré si to rozmyslet už na začátku a nebýt pak zklamaný. Nicméně mnohé nemovitosti, například v Bulharsku nebo Španělsku, lze získat opravdu levně. Například dvoupokojový apartmán ve Španělsku lze pořídit už od dvou a půl milionu korun. A to na pěkném místě, s dobrou dopravní dostupností v turistické destinaci. V Čechách za to sice také pořídíte byt, ale rozhodně ne v atraktivní lokalitě. Spíše někde na severu nebo v pohraničí, a přinese vám více starostí,“ míní zkušený poradce.
Redakce