Při čerpání hypotečního úvěru je nutné mít pojistku nemovitosti. Banky vyžadují nejen zástavu, ale také pojistku, která by měla pokrýt minimálně základní rizika, jako jsou vodovodní škody, požáry, úder blesku, vichřice, krupobití a sesuvy půdy. V případě, že se nemovitost nachází ve druhé nebo vyšší povodňové zóně, banky vyžadují také připojištění proti povodním a záplavám. Pokud je nemovitost ve čtvrtém povodňovém pásmu, pojišťovna nemovitost nepojistí a banka na ni hypotéku neposkytne.
V jakém pásmu se nemovitost nachází, lze najít v povodňových mapách České asociace pojišťoven. Konkrétní místo systém vyhledá podle adresy nebo bodu na mapě a poté na e-mail zašle zprávu o tom, jaký stupeň povodňového rizika v místě je. Zejména před koupí nemovitosti je toto prověření důležité, protože i malý potůček může napáchat mnoho škod.
Ceny pojistek se liší podle rozsahu krytých rizik. U pojistky by měl být nastaven pojistný limit tak, aby pokryl výstavbu nové nemovitosti v případě totální škody.
V případě škody je pojistné plnění vypláceno přímo bance. Banka se následně domlouvá s klientem, jak postupovat při navrácení nemovitosti do původního stavu. Menší škody do určité částky hradí klient sám. Pojistné částky je dobré nastavit vždy s ohledem na hodnotu majetku.